Zaćma – co warto o niej wiedzieć?

Zaćma – co warto o niej wiedzieć?
Zaćma jest popularną chorobą, dlatego warto znać na jej temat chociaż podstawowe informacje. Przeczytaj ten artykuł i poznaj, co to jest zaćma.

Co to jest zaćma i kogo ona dotyka?

Zaćma to częsta choroba wieku starszego. Zmętnienie soczewki oka, inaczej zwane kataraktą, zdarza się wielu osobom po 60 roku życia. Jednak nie tylko ludzie starsi mają problem z tą chorobą. Także w młodszym wieku może ją spowodować choroba przewlekła, taka jak cukrzyca, ale też przewlekłe stany zapalne, praca w niesprzyjających warunkach a nawet przyjmowanie niektórych leków. Zaćma rozwija się stopniowo, często na tyle wolno, że początkowo chory nie zauważa problemu. Z czasem widzenie staje się coraz gorsze, zamazane, przedmioty tracą ostrość, trudno nawet rozpoznać twarze, dochodzą też problemy z określaniem odległości. Mylące jest to, że chory nie czuje bólu ani nawet fizycznego dyskomfortu. Ma wrażenie, że oczy przykryte są zasłoną.

W jaki sposób usuwa się zaćmę?

Niestety- żadne szkła korekcyjne ani leczenie farmakologiczne nie rozwiązują tego problemu. Rozwiązaniem jest operacja polegająca na usunięciu zaćmionej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Współcześnie jest zabieg rutynowy, bezpieczny i całkowicie skuteczny zdecydowanie poprawiający komfort życia chorego. Poprawa jest odczuwalna do tego stopnia, że niektórzy chorzy mogą zrezygnować z okularów. Zaćmę usuwa się na znieczuleniu miejscowym za pomocą ultradźwięków lub płynu, które rozbijają zmętniałą soczewkę, głowicy OZiL lub mikrocięcia pozwalającego na szybkie gojenie rany. Sztuczne soczewki, zastępujące usuniętą chorą soczewkę, są bardzo nowoczesne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Po zabiegu chory szybko dochodzi do siebie i może w miarę normalnie funkcjonować zachowując kilka zasad, co jest gwarancją późniejszego braku powikłań. Należy przez jakiś czas zakraplać oczy co 2 godziny kroplami zawierającymi antybiotyk, w późniejszych dniach 4 razy dziennie. Początkowo nie można też moczyć oczu i przez miesiąc unikać wysiłków i dźwigania. Należy się też zgłaszać na kontrole. Jeżeli zaćma obejmie dwoje oczu zabieg wykonywany jest najpierw na oku, gdzie problem jest większy a dopiero po kilku miesiącach można wykonać na drugim oku. Operacja jest całkowicie finansowana przez NFZ.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://bemton.bloog.pl/id,355403325,title,Leczenie-zacma-Czechy-kiedy-warto-zdecydowac-sie-na-zabieg,index.html
http://dentystastomatologbytom.wordpress.com/dlaczego-boimy-sie-stomatologa
http://www.medsos.pl/p/18614#odpowiedz_162270
http://ecandy.pl/dentysta-tarnowskie-gory-pomoze-ci-uzyskac-snieznobialy-usmiech

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s